jan svoboda

Výroba mečů a chladných zbraní

Díky zkušenostem ze šermířské skupiny vím, jak se se zbraněmi zachází, jakou mají mít váhu, délku, kde se nachází těžiště atd. Jsem schopen vám ukovat zbraně té nejlepší oceli.

Ukázka vybraných výrobků

jan svoboda

existují hodnoty, ze kterých neuhýbám

jak budeme postupovat

Zbraně provázejí člověka od nepaměti a jen díky ním naši předkové dokázali přežít a díky tomu jsme tu dnes i my. Ať už se jednalo o zbraně lovecké nebo válečné, využívané k opatření potravy či obraně před napadením.

Proto netřeba ke zbraním přistupovat s negativním pohledem. Vždy jen záleží na ruce, která ji vede a na hlavě, která ruku řídí. V případě chladných zbraní se dnes jedná převážně o repliky originálů nebo výrobu zbraně dle daného typu. Zbraně využívané dnešními šermíři k předvedení technik šermu, prováděných ve scénické podobě nebo zbraně vyráběné jako sběratelské kusy, zdobené různými technikami (rytí, sekání, leptání, tausování atd.) a takové jsou mnohdy dechberoucí umělecká díla.

Každá taková zbraň má pro své účely svá specifika a odpovídá době a způsobu jakým se užívala. Nemůžeme tedy chtít po meči, aby sekal tlusté větvě, když k tomu slouží sekera, zároveň je jeho používání podmíněno znalostí šermířských technik a znalostí, kdy je vhodné použít meč a kdy třeba bojové kladivo. Další rozdělení je na zbraně civilní a válečné. Tenký a dlouhý rapír vyžaduje jiné techniky než těžký válečný kord nebo meč.

Při výběru zbraně před započetím samotné výroby je třeba si toto uvědomit a dle toho domluvit pro jaký účel má být zbraň využita. Na konkrétní kusy se vztahuje mnoho dalších kritérií. S těmi vám dokážu poradit a pokud si nejste jistí přesnou podobou vaší budoucí zbraně, tak tímto způsobem, krok po kroku sestavíme přesně takové parametry, které budou nejlépe vyhovovat vašim požadavkům.

jan svoboda

umělecký kovář

Začal jsem dělat řemeslo po roce 1998, když jsem úspěšně dokončil školu v Jaroměři. Od té doby se snažím zlepšovat své schopnosti a znalosti abych mohl vytvářet to nejlepší z kovářského řemesla co umím. Účastním se kovářských sympozií (Hefaiston, Buchlovské kování atd.) , kde získávám nové informace o řemesle a materiálech a zkouším stále, pro mě, nové techniky. Tím rozšiřuji oblast své výroby a zdokonaluji provedení kovářských postupů. Pokud se vám můj projev práce líbí, navštivte kategorii Kontakt a zavolejte. Rád vám vyhovím.

kontakt

Jan Svoboda
+420 731 482 063
um.kovar@gmail.com

Zlíč 64
552 03 Česká Skalice
IČO: 63617838

poptávkový formulář

[wpforms id=“398″]

KOVÁŘSTVÍ GOVANNON 2020 DESIGNED 

Zakládám si na spolehlivosti, vzájemné důvěře a respektu. Mé slovo platí.

Má práce je pro mě životním stylem.

Po více než 20-ti letech mě stále baví a fascinuje. I toto se odráží v jedinečnosti rukopisu kováře.

Vše je poctivě vytvořeno

Odmítám prefabrikáty a seriové výlisky. Každý kus je vyroben od základu a i když na oko stejný, přesto jiný. Tyto „nepřesnosti“ vdechnou do díla život.